Informace pacientům týkající sešíření nákazy
koronaviru (COVID-19) v ČR.
Diagnostika

PET/CT

CO POTŘEBUJETE VĚDĚT

Jak se objednat na vyšetření PET/CT?

Na vyšetření PET/CT, tedy vyšetření pozitronovou emisní tomografií v kombinaci s počítačovou tomografií, se objednáte na telefonním čísle +420 222 999 046, kde si rezervujete termín vyšetření. Následně zašlete vyplněnou žádanku na e-mail: zadanky@ptc.cz. Rezervování termínu a zaslání žádanky předem zjednoduší a zrychlí systém objednání.

Objednací doby jsou krátké

Termíny objednání na vyšetření PET/CT jsou krátké, jedná se o rozmezí 3-4 týdnů. V případě, že se uvolní dřívější termín, budeme vás kontaktovat.

Informace pro pacienta

Pro diagnostické vyšetření PET/CT budete potřebovat lékařem potvrzenou žádanku. Vyplněnou žádanku s razítkem a podpisem lékaře, prosíme, zašlete na e-mail: zadanky@ptc.cz. Žádanku přineste s sebou na vyšetření.

Důležité informace pro pacienta při PET/CT

Informovaný souhlas pacienta

Informovaný souhlas s vyšetřením PET/CT a také informovaný souhlas s použitím kontrastní látky si můžete prostudovat v pohodlí domova. Vyplníte a podepíšete jej až při návštěvě Protonového centra. Informované souhlasy si můžete prohlédnout zde.

Informovaný souhlas PET/CT vyšetření

Poučení pacienta před vyšetřením PET/CT

Byl jste objednán na Oddělení nukleární medicíny na PET/CT vyšetření, které je poměrně náročné na správnou přípravu. Abychom předešli zbytečným nedorozuměním a mohli jsme vaše vyšetření provést co nejlépe, s maximální diagnostickou výtěžností, prosíme vás o prostudování následujících pokynů:

Poučení pacienta před vyšetřením PET/CT

PET/CT je diagnostická zobrazovací metoda nukleární medicíny. Metoda se používá zejména k diagnostice nádorových onemocnění, případně zánětů, přičemž využívá fúzi, neboli kombinaci funkčního (metabolického) a anatomického (morfologického) obrazu.

Použití radiofarmak

K zhotovení metabolického obrazu je za potřebí nitrožilní aplikace speciálních radioaktivních látek, nazývaných radiofarmaka, (nejčastěji F-fluordeoxyglukóza (FDG) a F-cholín (FCH). Aplikované radioaktivní látky se z těla pacienta rychle vylučují močí, nepůsobí alergie ani neomezují řízení motorových vozidel. Pouze v případě, že vám byly podány další léky, konzultuje, prosíme, řízení motorových vozidel s lékařem.

Morfologický obraz získáváme pomoci plnohodnotného CT vyšetření s aplikací jodového kontrastu (pokud není kontraindikován). Vyšetření je časově náročné, jedná se přibližně o 3 hodiny, protože se standardně snímá velký rozsah těla (nazýváno celotělové vyšetření).

Oddělení nukleární medicíny Protonového centra nabízí následující typy PET/CT vyšetření:

Tým specialistů Protonového centra

Zárukou kvalitně provedených vyšetření je tým specialistů s dlouholetými zkušenostmi z oblasti nukleární medicíny, radiodiagnostiky a radiační fyziky. Jsme schopni zajistit také kvalitní vyšetření v celkové anestezii dětských pacientů, i dospělých pacientů se specifickými problémy (klaustrofobie).

Co je to hybridní zobrazení?

PET/CT vyšetření patří v rámci zobrazovacích metod k nejmodernějším. Kombinuje výhody metabolického vyšetření (PET) a strukturálního zobrazení (CT). Jedná se o tzv. hybridní zobrazení. Díky tomu umožňuje určit přesnou anatomickou lokalizaci patologického nálezu a zároveň objasnit nejasné strukturální změny. Tím se významně zvyšuje výtěžnost obou metod. Současné provedení obou vyšetření zjednodušuje jinak mnohdy zdlouhavý, pro pacienty náročný vyšetřovací proces.

Uplatnění vyšetření PET/CT

Metoda je nejčastěji využívána v onkologii – u pacientů s podezřením na nádorové onemocnění, nebo s již potvrzeným nádorovým onemocněním. V tomto případě se vyšetření provádí před zahájením léčby (na základě tohoto vyšetření dochází ke změně léčebného postupu až ve 25 % případů). Vyšetření se ale také často provádí jako kontrola po provedené léčbě (zhodnocení efektu léčby a pro její případnou úpravu) nebo pro plánování radioterapie. Metoda se rovněž uplatňuje v diagnostice zánětlivých, resp. autoimunitních onemocnění, v neurologii a v kardiologii.

Příprava pacienta před PET/CT vyšetřením za účelem
snížení akumulace FDG v myokardu

Indikace cílená na srdce a okolí endokarditis chlopně, sarkoidóza, sarkom srdce, atd.:


Povolené potraviny

Vysokotučné a vysokým obsahem proteinu

Maso

Hovězí, jehněčí, kuřecí, krůtí, slanina, tučné maso,
mastné výrobky bez přidané mouky a sóji, nesmažené.

Oleje

Kokosový, olivový, ořechy, arašídové máslo, máslo, sádlo.

Ryby

Hlavně tučné (makrela, losos, sardinky, tuňák atd.), mořské plody.

Vajíčka

Mléčné výrobky

Pouze s vysokým obsahem tuku - tvaroh, sýry, jogurty a smetana.

NE: mléko (má vysoký podíl sacharidů)!

Zelenina

Brokolice, květák, cukety, baklažán, špenát, hřiby, chřest, avokádo.

NE: mrkev, kukuřice, hrách a další luštěniny!

Káva / čaj

Bez cukru (lze přidat malé množství mléka).

Zakázané potraviny

Karbohydráty, škroby, sacharidy.

Moučná jídla

Pečivo, zákusky, müsli, cereálie (ani celozrnné), těstoviny,

kaše (kukuřičná, pšeničná, ovesná, rýžová, jáhlová atd.),

rýže, brambory, hranolky.

Ovoce a některá zelenina

Zelenina, která roste v zemi, například mrkev, řepa a dále luštěniny

(čočka, hrách, fazole,…), kukuřice.

Sladké nápoje

Džusy, limonády, coca-cola, fanta, čokoláda, milk-shake apod.

Všechny alkoholické nápoje

Pivo, víno, destiláty (mají velký podíl sacharidů).

Více informací o o souborech cookies naleznete zde